Sağdıçlar Balıkçılık, sektörde kırk yıla yaklaşan geçmişi ile Türkiye’de balık sektörünün lider kuruluşlarından biridir.

Firmamızın ana faaliyet konusu; kültür, deniz balığı ve işlenmiş deniz ürünlerinin toptan - perakende ticaretidir. Sağdıçlar Balıkçılık olarak gayemiz, insanlığın güvenilir deniz ürünlerine ulaşmasını kolaylaştırarak sağlıklı beslenmelerine imkan sağlamak; oluşturduğumuz istihdam alanları ile güvenli ve sürdürülebilir balıkçılığın yeni nesillere taşınmasını sağlamaktır.

 

Üretim: 

Sağdıçlar Balıkçılık olarak uzmanlık alanımız Türk Somonu yetiştiriciliğidir. Artvin Arhavi'deki çiftliklerimizde yetişen yüksek besleyici değerlere sahip, lezzetli ve kaliteli Türk Somonlarımız yoğun tempolu bir hasat sürecinin ardından tüketici ile buluşur. Türk Somonu yetiştiriciliği; kuluçkahane, yavru, yetiştirme, hasat ve işleme aşamalarını içeren süreçlerden oluşmaktadır.
 

İşleme: 

İşleme faaliyetlerimiz İstanbul ve Trabzon’da bulunan fabrikalarımızda gerçekleşmektedir. 

-İstanbul Çekmeköy'de faaliyet gösteren 1200 m2’lik kapalı alana sahip fabrikamızda; kesimhane, ısıl işlem, füme, dondurulmuş ürün ve karides işleme hatlarında siz değerli tüketicilerimiz için güvenilir ve sağlıklı deniz ürünleri işlenmektedir. 

-Trabzon Akcaabat'da bulunan fabrikamızda ise, toplam 8000 m2 lik bir alana yayılan ve 3200 m2 kapalı alanda; çiftliklerimizden hasat edilen Türk Somonlarımızın vide veya özel spektlerde kesimi, şoklaması ve depolanması yapılmaktadır.